Topal Kapitalizm

Topal Kapitalizm

Hazır Le Kapital Amazon’un en çok satanlar listesinde bir numaraya oturmuşken, belki kapitalizmin geleceği ile ilgili tartışmaları özetleyen bir yazı okumak istersiniz.

Yazı, 2008 krizinden sonra ama Thomas Piketty’nin kitabı İngilizce olarak yayınlanmadan önce, iktisatçıların kapitalizmin sorunları ve geleceği ile ilgili neler tartıştıklarını özetliyor.

BirikimTopal Kapitalizm, Birikim 286, Şubat 2013, sf. 52-53

“Topal Kapitalizm” ifadesi, çevrimiçi bir düşünce platformu olan Project Syndicate’in kapitalizmin krizi ile ilgili yazıları toparladığı başlık olan Crippled Capitalism’den geliyor. Project Syndicate, bu başlık altında Kemal Derviş, Bradford DeLong, Edmund Phelps, Kenneth Rogoff, Nouriel Roubini, Joseph Stiglitz, Robert Skidelsky ve Dani Rodrik gibi iktisatçıların görüşlerini toplamış. Bu iktisatçılar farklı görüşlere sahip olsalar da kapitalizmin ama özellikle de küresel kapitalizmin topalladığı ve yeniden tasarlanması gerektiği konusunda aşağı yukarı hemfikirler. Öte yandan, piyasa ekonomisine inançlarını da henüz kaybetmiş değiller. Bir kısmı kapitalizmin ideal kapitalizmden uzaklaştığı için topalladığını düşünürken, diğerleri kapitalizmin daha çok devlet müdahalesine ve daha çok düzenlemeye (regülasyonlara) ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. Bu yazıda, kapitalizmin geleceğinin tasarımında önemli rol oynaması muhtemel olan bu iktisatçıların görüşlerini ele alacağım. Yazının odak noktasını kapitalizmin yeniden tasarımında devlet müdahalelerine ve düzenlemelere verilmesi gereken rol ile ilgili görüşler oluşturacak.” Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın (PDF)


Not: Küçük bir dizgi hatası sonucu yazı, “Topal Kapitalizm” başlığıyla değil “Total Kapitalizm” başlığı ile yayınlanmıştı. Bu sayfadan indireceğiniz dosyada başlık düzeltilmiştir. Birikim’in web sitesinde yazıyı yayınlandığı haliyle bulabilirsiniz.*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *