KORSAN TAKSİ

KORSAN TAKSİ

Yahu Biz Bu İşi Niye Yapıyorduk? Korsanla Mücadele ve Devletin İstanbul Taksi Piyasası ile İmtihanı

2011 yılı genel seçimlerinden birkaç ay önce, Başbakan Erdoğan’ın korsan taksilere savaş açtığı ile ilgili haberler okumuştuk. Türkiye Taksiciler Vakfı ve İstanbul Taksiciler Odası’nın bir toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan şöyle diyordu:

Korsan olayı, […] bir hakkın gaspıdır. Böyle bir hakkın gaspına müsaade etmek mümkün değildir. Benim aldığım raporlar, bilgiler, bir gerileme var ama anlaşılıyor ki, bu işte caydırıcılığı, bizim çok daha farklı bir noktaya doğru taşımamız lazım. Bu nedir; birinci, ikinci, üçüncü kademe olmak üzere burada elindeki arabasına varıncaya kadar alma yoluna gitmemiz gerekir.

Korsan taksi yasası” seçimlerden yaklaşık bir yıl sonra yürürlüğe girdi. Yasanın yürürlüğe girmesinden önce İstanbul’da 60 bin korsan taksi olduğu tahmin ediliyordu. Yasadan sonra ise bu sayının 30 binler civarına düşmüş olduğu iddia ediliyor. İstanbul’daki yasal taksi sayısının 18 bin olduğu düşünülürse, korsan taksi sayısı halen kabul edilemez boyutlarda. Bu yazı, korsan taksi yasasının ve bu yasa kapsamında alınan polisiye tedbirlerin korsanla mücadele için yeterli olup olmadığını tartışıyor.

İstanbul taksi piyasasıyla ilgili devlet düzenlemelerinin, özellikle de tahditli plaka uygulamasının, dört temel amacı var: (1) Ulaşım ihtiyacını kolaylaştırmak, (2) Toplu taşımacılığı geliştirmek, (3) Korsan taşımacılığı önlemek, ve (4) Taksi şoförlerinin haklarını korumak. Ne var ki, taksi piyasası düzenlemeleri bu amaçların hiçbirine ulaşılamıyor. Mevcut yasa ve bu yasa kapsamında alınan polisiye tedbirler de korsan taşımacılıkla mücadele etmek için yeterli değil. Devletin İstanbul taksi piyasasındaki düzenleyici rolünü gözden geçirmesi ve bazı ek düzenlemeler uygulaması gerekiyor.


 

Değerlendirme notunu aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

pdfAydınonat, N. Emrah (2013) “Yahu Biz Bu İşi Niye Yapıyorduk? Korsanla Mücadele ve Devletin İstanbul Taksi Piyasası ile İmtihanı“, TEPAV | Değerlendirme Notu | N201320

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *